iStockphoto

Nejlehčí elektrokolo, nejchytřejší roboštěně a osm dalších chytrých novinek

Trendy & tipyreportáž 6 min čtení

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Veletrh CES přinesl spoustu zajímavých novinek. Hodí se pro  zábavu, ale najdou i praktické využití. Vybrali jsme desítku těch, které nás zaujaly nejvíce – od chytré helmy pro cyklisty přes vodovodní kohoutek, který můžete ovládat hlasem až po robotické štěně. Věříme, že se budou líbit i vám.

Batoh CabinR se sám ochrání před zloději

Startup z Hongkongu nabízí cestovní zavazadla, která zloděj nevykrade. Mohou se hodit cestovatelům a turistům, kteří nestíhají dávat pozor na svá zavazadla při přesunech po letištích a nádražích. Ochranný systém zavazadel využívá RFID čipů, které hlídají uzavření zámků. Pro jejich odemknutí je nutné přiložit speciální kartu, kterou má jen majitel. V případě neoprávněného otevření se rozezní hlasitý alarm. V plánu je rovněž integrace GPS senzorů pro sledování zavazadla v případě, že jej někdo ukradne celé. Vývojáři chtějí pro zahájení výroby nejprve uspět v kampani na Kickstarteru.

Somnox – robotický polštářek pro lepší usínání

Nizozemská společnost Somnox přináší chytrý polštářek pro příjemné usínání a kvalitnější spánek během noci. Jde o robota, připomínajícího velkou fazoli. Prostřednictvím mobilní aplikace lze nastavit, aby robot vydával příjemné pulzující světlo nebo přehrával různé uklidňující zvuky včetně tepu srdce. Polštářek dokonce nepatrně pulzuje, takže spáči mají pocit, že někoho objímají. Součástí robota jsou také senzory pro monitoring kvality a hloubky spánku pro další analýzu. Polštářek vydrží v provozu čtyři hodiny. Již nyní se dá předobjednat za 500 eur s doručením v září 2018.

Coros Omni – chytrá helma pro cyklisty

Na CESu byla vidět i řada doplňků pro sportovce. Coros uvedl chytrou cyklistickou helmu Omni, která je kromě tradiční ochrany hlavy před možným úrazem vybavena i několika technologiemi. Pro větší bezpečnost v provozu slouží dvě LED pásky v zadní části, které se automaticky rozsvítí červeně v okamžiku, kdy se začne stmívat. Helma rovněž obsahuje senzor nárazu, který vyšle informaci o nehodě nastaveným kontaktům ze spárovaného mobilu. Z helmy se dá navíc telefonovat a umí i přehrávat hudbu, ovladač se však musí umístit na řídítka. Sluchátka k poslechu nejsou třeba. Reproduktory jsou součástí pásků pro uchycení na hlavě a celý systém využívá toho, že lebeční kosti vedou vibrace, tedy i zvuk. Jezdec tak může slyšet také povely navigace. Coros plánuje prodeje helmy za cenu 200 dolarů ještě letos na jaře.

Chytrý vodovodní kohoutek s Alexou

Výrobce vodovodních baterií Delta předvedl hlasové ovládání pro puštění vody v kuchyni nebo koupelně. Baterie Delta podporují Wi-Fi připojení a lze je spárovat s chytrým reproduktorem Amazon Echo s hlasovou asistentkou Alexou. Pro praktické používání stačí vydat povel ke spuštění/zastavení vody, nastavení přesné teploty, napuštění určitého množství vody pro vaření a podobně – vše bez jediného dotyku baterie či kohoutku. Delta není jediná, kdo ukázal chytré řešení do koupelen, dalším výrobcem byl Kohler s chytrým zrcadlem.

Smacircle S1 – nejlehčí a nejmenší elektrokolo na světě

Lehké elektrokolo, které lze jednoduše složit a odnést jako batoh, ukázali čínští vývojáři. Elektrokolo Smacircle S1 nabízí futuristický design a skvělou použitelnost. Díky konstrukci z karbonových vláken váží kolem sedmi kilogramů, uveze až stokilového cyklistu a uhání rychlostí až 20 km/h. Na jedno dobití kolo ujede až dvacet kilometrů po rovině a poradí si s kopcem se sklonem až patnáct stupňů. Skládá se v pěti krocích. Pro použití kola je nutné jej odemknout mobilní aplikací majitele, nikdo jiný s ním jezdit nemůže. Aplikace informuje i o provozu kola: prozradí stav nabití baterie, aktuální rychlost, ujetou vzdálenost a další podrobnosti.

EEG Headset Imec změří mozek a zlepší náladu

Belgické výzkumné centrum Imec představilo pokročilý headset pro měření mozkových vln. Slibuje si od něj vylepšení duševní pohody. Headset stačí jednoduše nasadit na hlavu a integrované senzory zachytí mozkovou aktivitu v emocionální oblasti. Systém analýzy využívá umělou inteligenci pro okamžité odhalení emočního stavu člověka. K ovlivnění emocí slouží hudba, kterou headset na základě aktuálního stavu mysli majitele vybere a přehraje. Optimální nastavení emocí pak přispěje k lepšímu učení i pamatování si.

HTC Vive Pro – dokonalejší virtuální realita

HTC představilo novou verzi headsetu pro virtuální realitu. Headset kombinuje VR brýle a integrovaná sluchátka pro nejlepší zážitky z hraní her nebo využívání aplikací v prostředí VR. Brýle mají proti předchozímu modelu o 78 procent lepší rozlišení, takže obraz vykreslují dokonaleji. Vylepšení se dočkala i ergonomie headsetu pro pohodlnější nošení na hlavě. Dostupnost headsetu se odhaduje na polovinu letošního roku.

Arable Mark – senzor pro monitoring polí v zemědělství

Americká společnost Arable se pochlubila chytrým zařízením Mark, které najde uplatnění v zemědělství. Odolný Mark stačí umístit v poli s pěstovanou plodinou a pak už jen využívat jím zaslané informace o stavu pole. O chod zařízení se starají sluneční paprsky a integrované panely s vestavěnou baterií. Zařízení obsahuje několik senzorů – například ten akustický měří intenzitu deště, další hlídá oblačnost na nebi. Informace z něj pak putují do cloudu prostřednictvím 4G sítě. Z analýzy informací se stanovují prognózy počasí, které se porovnávají s běžnou předpovědí. Zemědělci s využitím několika senzorů na svých polích tak mohou efektivně řídit závlahu a okamžitě reagovat na výkyvy počasí.

360° kamera Vuze – 4K video pro 360° virtuální realitu

Milovníky 360° videí potěšil výrobce Vuze představením špičkové kamery, která nabízí nahrávání videí ve 2D nebo 3D 360° pro virtuální realitu. Kromě toho podporuje i živé vysílání, samozřejmě dokáže zachytit prostorový zvuk a pro každé oko ve VR brýlích zaznamená obraz ve kvalitě 4K. Vuze vyniká jednoduchým ovládáním a výrobce život uživatelům usnadňuje i tím, že přidává software pro tvorbu skvělých VR videí. Sdílení 360° videí je pak možné na Vimeo, YouTube a Facebooku. Kameru koupíte již nyní za 995 eur na webu výrobce.

Sony Aibo, nejchytřejší robotický pes

Malý robotí pejsek Aibo má co nejvíce napodobovat chování živého štěněte.  Sony vložilo do nové verze svého robotického psa umělou inteligenci a pokročilé senzory pro jeho ještě přirozenější pohyb a reakce. Například senzory vnímající okolí neslouží jen pro pouhé vyhýbání se překážkám. Aibo nyní dokáže vytrvale kroužit kolem svého páníčka a štěkat radostí, stejně tak vrtět ocasem. Dvě kamery – jedna na nose a druhá na hřbetu – dokážou bezpečně identifikovat členy rodiny. Robotický pes díky kamerám i přesně rozpoznává okolí a snadno tak najde dobíjecí stanici, kterou potřebuje vždy na dvě hodiny provozu. Robot se zatím prodává jen v Japonsku, kde v přepočtu vyjde na 42 000 Kč.

Související článek

Výkladní skříň internetu věcí: Sigfox World IoT Expo

Mísa, která hlásí, kolik bonbónů v ní zbývá. Pípa měřící průtok i teplotu piva. Záplavové senzory v podobě gumových kachniček. Nejen to bylo k vidění na dvoudenním mezinárodním veletrhu Sigfox World IoT Expo, který proběhl koncem září v pražském Foru Karlín.

Související článek

Díky chytrému řešení zaparkujete v Bonnu na jistotu

Konec marného hledání parkovacího místa v přeplněném městě. V Bonnu k tomu stačila mobilní aplikace, která využívá senzory zabudované v parkovištích. Dočkáme se podobné parkovací novinky i v dalších městech?

Související článek

Řekni, kde ten balík je

Sakryš, kde je ten objednaný balík?! Tahle frustrace se někdy v životě týkala asi každého a v době Vánoc její výskyt vrcholí. Nejde přitom jen o nás, zákazníky, ale také o speditéry a obchodníky. Každý by chtěl vědět, kde přesně který balík je a kdy k zákazníkovi dorazí.

Související článek

Chytré zemědělství: Počítač místo vidlí

Dnešní zemědělci už nejsou chasníci v holínkách od hnoje. Vidle, motyky a další tradiční nářadí pomalu mizí. Čím dál častěji využívají počítače, samořiditelné traktory nebo IoT senzory. Díky nim vypěstují více, sníží spotřebu hnojiv i energie a ještě k tomu ochrání přírodu.

 

Témata:
Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama