Zdroj: iStockphoto

Chytré chůvičky (nejen) pro milovníky techniky

Věci chytřetest 7 a více min čtení

Nejmodernější dětské chůvičky v podobě zvířátek, alarmy nebo monitory na tělo miminka a další chytré vychytávky mohou stát i několik tisíc korun. V případě chůvičky za ty levnější zaplatíte tisícikorunu, za ty kvalitnější vybavené například kamerou a Wi-Fi ale i osmkrát tolik. Přitom nemusíte platit nic. Stačí dva mobilní telefony a bezplatná aplikace, která dítě spolehlivě ohlídá.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Nejmodernější dětské chůvičky v podobě zvířátek, alarmy nebo monitory na tělo miminka a další chytré vychytávky mohou stát i několik tisíc korun. V případě chůvičky za ty levnější zaplatíte tisícikorunu, za ty kvalitnější vybavené například kamerou a Wi-Fi ale i osmkrát tolik. Přitom nemusíte platit nic. Stačí dva mobilní telefony a bezplatná aplikace, která dítě spolehlivě ohlídá.

Baby monitory nové generace

Od chvíle, kdy vychytávkou desetiletí byly jednorázové plenky, doba významně pokročila, a tak nejspíš nepřekvapí, že dnes již existuje i senzor v plence, který pošle rodičům notifikaci, pokud je mokrá a potřebuje vyměnit. Senzor stačí při přebalování připnout na novou plenku. Pokud chcete ze zvědavosti senzor vyzkoušet, nebo si myslíte, že by to mohl být originální dárek pro nastávající rodiče, na Amazonu ho můžete pořídit přibližně od padesáti do sto padesáti dolarů.

Mnohem více než chytrý plenkový senzor je u nás rozšířený monitor dechu. V České republice postihuje syndrom náhlého úmrtí v průměru dvacet kojenců ročně, proto rodiče společně s postýlkou často kupují i takzvaný baby monitor, který dokáže včas hlasitým alarmem upozornit na případné ohrožení života dítěte a dá tak možnost poskytnout rychle první pomoc a přivolat lékaře. Občas se ale stane, že se miminko dostane mimo podložku se senzorem a způsobí rodičům infarktovou chvilku. Proto se nejnovější baby monitory, jako jsou Owlet nebo Sproutling, dávají miminkům přímo na nožičku a dokážou sledovat nejen jeho dech, ale také teplotu a polohu. Snímač je propojen s mobilní aplikací, a pokud dojde k zástavě dechu, okamžitě spustí alarm. Aplikace pro mobilní telefony s operačním systémem Android a iOS zajišťuje nejen vyvolání poplachu, ale rodiče skrze ni mohou také průběžně sledovat aktuální stav svého potomka. Informace jsou přitom dostupné nejen v rámci bytu či domu, ale přes aplikaci prakticky kdekoli na světě. Owlet lze objednat pouze na adresu v USA nebo Kanadě, zatímco Sproutling vám do Česka doručí.

Netradiční a milé dětské chůvičky

Kromě monitoru dechu, který většina rodičů používá do prvních narozenin dítěte, dříve či později zjistí, že by se mohla hodit i dětská chůvička. Zejména na dovolených, nebo pokud dítě spí v jiném patře, není potřeba chodit co chvilku spáče kontrolovat. Kromě tradičních digitálních elektronických chůviček s dosahem kolem tří set metrů se dá vybírat i z chytrých Wi-Fi chůviček nebo si stáhnout některou z řady hlídacích aplikací, což nakonec vyjde i výrazně levněji.

Pro milovníky designu jsou na trhu chůvičky od společnosti Netgear s chytrým monitorovacím systémem Arlo Baby. Kamery jsou bezdrátové, mají full HD rozlišení, osminásobný digitální zoom a pokročilý režim nočního snímaní. Jakmile se vaše miminko začne hýbat, dostanete zprávu na mobil a díky oboustrannému audio systému na něj můžete mluvit. Podobně jako většina chůviček i tato má lampičku a umí přehrávat melodie. Děti lépe spinkají v chladnější místnosti, proto chůvička také hlídá teplotu a vlhkost vzduchu. Záznam z kamer se ukládá do cloudového úložiště, které máte v základní verzi zdarma. V zahraničí patří Netgear společně s chytrými chůvičkami od výrobců Motorola, Phillips Avent nebo VTech mezi nejlépe hodnocené, ale také patří mezi ty nejdražší. V základu stojí osm tisíc korun. Jiné chůvičky s bezdrátovým připojením a kamerou koupíte od tisícovky.

Jak fungují hlídací aplikace

Hlídat spící dítě jde ale i mnohem levněji. Stačí k tomu bezplatná aplikace, která spojí dva mobilní telefony. Aplikaci si jednoduše nainstalujete do telefonu, případně do tabletu nebo počítače. Jeden mobil slouží jako hlídač dítěte, druhý má rodič u sebe. Telefon u dítěte pak díky aplikaci hlídá hluk v pokoji, a jakmile počet decibelů stoupne nad určitou úroveň, protože se dítě začne pohybovat či plakat, rodičovský telefon začne vyzvánět a v některých případech pošle i fotografii. Dobré je, že hlučnost, při níž se alarm spustí, lze předem individuálně nastavit. Občas se stává, že se alarm spustí při nečekaném zvuku – třeba když přeletí letadlo nebo pod okny zaštěká pes či projede auto. Situaci pak lze jednoduše zkontrolovat tak, že telefon rodič zvedne a poslechne si, co se vlastně děje.

Co je ale potřeba zejména před cestou mimo domov hlídat, je stav nabití obou telefonů. Na nízkou úroveň nabití baterie aplikace během svého fungování upozorní, ale jestliže není k dispozici nabíječka, telefon použít nejde. Na druhou stranu se při použití nabitých mobilů dá obejít bez elektrické zásuvky. Kapacitu baterie navíc šetří i fakt, že program neběží nepřetržitě, ale pouze tehdy, když se něco děje. Reakce na podněty pak závisí na nastavení konkrétních aplikací. Malou komplikací může být umístění telefonu tak, aby bylo na dítě dobře vidět, ale to se dá vyřešit podstavcem z plyšáka v posteli. A důležité je také nemít na rodičovském telefonu zapnutý tichý režim.

 Aplikace, které ohlídají vaše dítě

Chůvička (99,99 Kč)

Komplexní aplikace zaměřená na hlídání dětí s velmi dobrým hodnocením. Sleduje hluk v místnosti a při jeho zvýšení zavolá na druhý mobil, který nutně nemusí být smartphone. Nahraný zvuk v místnosti dovoluje poslat na e-mail. Při detekci zvuku může aplikace spustit nahrávku s nahraným hlasem nebo jiný oblíbený zvuk.  Zároveň dovede na dálku zapínat a vypínat světlo.

Verze pro Android

Verze pro iOS

Baby Monitor 3G (119 Kč)

Tato aplikace sice funguje pouze na iOS, ale zato ji lze mít až v šesti zařízeních a nezáleží na tom, jestli to je počítač, tablet, nebo telefon. Za zvýhodněnou cenu 149 Kč ji lze koupit v balíčku společně s aplikací Dream Box, která obsahuje desítky zvuků od oblíbených šumů přes zvuky přírody, města, dopravních prostředků až po ukolébavky. Baby Monitor zvládá přenos videa v HD kvalitě i při nízkém osvětlení v ložnici miminka a ještě pošle notifikaci při jeho pohybu.

Ke stažení zde

Baby Monitor (v základu zdarma)

Aplikace dovede zachytávat obrázky, zasílat upozornění nebo evidovat délku spánku miminka. Stačí nastavit citlivost na hlasitost zvuku a po překročení této hranice aplikace zavolá. Kromě toho umí udělat a poslat i fotografii. Součástí je brožurka s tipy, jak se starat o dítě.

Verze pro Android

At Home Camera (v základu zdarma)

Tato aplikace může posloužit nejen jako chůvička, ale i jako venkovní kamera, takže pohlídá i zahradu. Aktivuje se pohybem, ale snímat okolí může i v nastavených intervalech. Přenos lze sledovat přes mobil, tablet i počítač.

Přijímací aplikace pro Android, vysílací aplikace pro Android

Verze pro iOS

iSitter (v základu zdarma)

Podobně jako Baby Monitor 3G také funguje pouze na iOS. Každých 30 sekund zasílá obrázek s aktuálním děním na druhém telefonu či tabletu.

Ke stažení zde

Night Nanny app (v základu zdarma)

Aplikace je zaměřena na monitoring nočního pláče. Jakmile překročí hluk v místnosti stanovenou mez, program začne hrát uklidňující melodii a zanese zvuk do statistik.

Verze pro Android

Související článek

 

Související článek

 

Související článek

Zub, játra, dům i hračku. Co ještě zvládne 3D tisk?

3D tiskárny urazily za posledních několik let dlouhou cestu z vědeckých laboratoří přes stoly nadšenců až do praktického nasazení. Brzy tak nejspíš revolučně promění řadu oborů lidské činnosti, u kterých bychom to dnes ani nečekali.

 

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama