iStockphoto

Bude předvolební debaty analyzovat umělá inteligence? A kolik práce předáme robotům?

Trendy & tipykomentář 6 min čtení

Prošli jsme záplavu novinek, kterými výrobci zaplavili veletrh spotřební elektroniky CES, a vybrali z nich ty nejdůležitější trendy. Jaké novinky z robotiky nebo umělé inteligence budou hýbat chytrým světem v roce 2018?

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Prošli jsme záplavu novinek, kterými výrobci zaplavili veletrh spotřební elektroniky CES, a vybrali z nich ty nejdůležitější trendy. Jaké novinky z robotiky nebo umělé inteligence budou hýbat chytrým světem v roce 2018?

Umělá inteligence pro lidi

Jedním z velkých problémů big dat je jejich smysluplná analýza a následná prezentace výsledků v podobě, kterou každý pochopí. V tomto směru bude v dohledné době platným pomocníkem umělá inteligence, která dokáže proměnit hromadu čísel z analýzy big dat do snadno čitelné textové podoby.

Programy, jako například Wordsmith dokážou automaticky vygenerovat text podle zadaných pravidel. Nejen že tím usnadňují život čtenářům – zájemcům o výsledky analýzy, ale také přidělávají nejednu vrásku novinářům. Část práce žurnalistů totiž už dnes umí převzít stroje. Jak byste se tvářili na zevrubnou analýzu všech předvolebních debat prezidentských kandidátů, kterou provedl systém pro automatické shrnutí textu? Informoval by, kdo z kandidátů používá nejvíc agresivní tón, ale také by odhalil, v kterých názorech se – po odstranění rétorické vaty – vlastně shodují a v kterých si odporují. Software by označil i kandidáta, který často své názory diametrálně mění, a celkově by odhalil řadu dalších věcí, jichž si nedokonalý lidský mozek v celkové záplavě informací nemá šanci běžně všimnout. Co myslíte, bude k dispozici už při příštích prezidentských volbách?

Související článek

Bude předvolební debaty analyzovat umělá inteligence? A kolik práce předáme robotům?

Prošli jsme záplavu novinek, kterými výrobci zaplavili veletrh spotřební elektroniky CES, a vybrali z nich ty nejdůležitější trendy. Jaké novinky z robotiky nebo umělé inteligence budou hýbat chytrým světem v roce 2018?

Decentralizace na každém rohu

V současnosti funguje umělá inteligence jen díky cloudu. Všechny oblíbené hlasové asistentky, jako jsou Apple Siri, Google Assistant nebo Amazon Alexa potřebují připojení k internetu. Samy slouží v podstatě jen jako mikrofon a reproduktor; jejich inteligence závisí na obřím výpočetním výkonu, který jim jejich výrobci poskytují. Navíc se cloudová umělá inteligence prostřednictvím všech těch milionů hlasových asistentek učí a zlepšuje.

Prodeje chytrých přístrojů s umělou inteligencí rostou, do budoucna se navíc očekává velký rozmach nejrůznějších IoT čidel. Popsaná situace s centrální umělou inteligencí je tak dlouhodobě neudržitelná a výrobci hledají cesty, jak aspoň část práce přenést směrem ke koncovým zařízením. To ale vyžaduje dražší procesory instalované do všech chytrých reproduktorů.  Kromě toho bude potřeba zajistit decentralizované učení celého systému. Konkrétně je třeba zařídit, aby chytrý reproduktor v Praze zjistil, že se jiný chytrý reproduktor v Londýně naučil odpovídat na novou otázku. Průběžné komunikaci s centrálním cloudem se tak ani v budoucnosti rozhodně nevyhneme. Bude sice méně intenzivní než dnes, ale i tak bude zapotřebí kvalitní páteřní optická síť.

Amerika řeší dopravu, Evropa energie

auta ještě samostatnější -

Přes 1 000 metrů čtverečních losangelského výstaviště patřilo problematice chytrých měst. Řešila se témata, jako jsou IoT čidla sledující dopravu, parkování nebo vyvážení odpadu. Hledalo se řešení pro chytré energetické sítě smart grid. Podle vyjádření Steva Koeniga z Consumer Technology Association, které dal CNN, jsou jasně patrné rozdíly mezi kontinenty. Zatímco američtí výrobci se zaměřují na dopravu, zejména osobní a automatizovanou, evropští odborníci na chytrá města řeší přenos a uchování energie (přečtěte si reportáž z výstavby chytrého města ve Finsku). Stranou zájmu nezůstaly ani datové sítě pro přenos všech těch dat, která chytré senzory nasbírají. Řešily se jak nejrůznější technologie pro internet věcí, tak vysokorychlostní sítě mobilní (tzv. 5G) i optické.

Na vysokorychlostní mobilní sítě páté generace se připravují i čeští mobilní operátoři. I když ještě není stanovena konkrétní technologie ani frekvence, probíhají pokusy se zvyšováním rychlostí pomocí spojování několika frekvenčních pásem. K tomu se investuje do takzvané páteřní sítě, která přenáší velké datové objemy z mobilního vysílače do internetu a zpět. Například T-Mobile oznámil, že chce v Česku investovat několik desítek miliard do vybudování celorepublikové optické sítě.

Auta ještě samostatnější

Ukazuje se, že s chytrými samořiditelnými auty to není zase tak žhavé, jak se ještě nedávno zdálo. I přesto se na letošním CESu objevilo několik dalších novinek a například taxislužba Aptiv vozila návštěvníky po Los Angeles. Tedy jen mezi několika vybranými stanovišti, mezi kterými měla auta pravděpodobně cestu dobře projetou a zmapovanou.

Další inovace měly charakter spíše opatrných evolučních inovací než převratných revolucí. Auta umí parkovat ještě přesněji, sledují čáru nebo dodržují rozestup. Stále ale čekáme na vozidlo, které by bylo za všech okolností absolutně spolehlivé. A především se stále nepodařilo zajistit jasná legislativní a regulační pravidla. Ostatně i výše zmíněná taxislužba musela svá autonomní auta obsadit záložním řidičem, který sice na volant vůbec nesahal, v autě ale podle zákona být musel.

Roboti konečně užiteční

roboti konečně užiteční -

Pomalu se začínají plnit i ty nejdivočejší sny autorů sci-fi literatury týkající se užitečných domácích robotů. V podstatě použitelní už jsou takzvaní servisní roboti, tedy ti, kteří umí převážet věci z místa na místo a vykonávat různé podobně jednoduché úkony. Jak vás pravidelně informujeme, objevují se například v nemocnicích, kde pomáhají zdravotním sestrám, pravděpodobně je čeká zářná kariéra v supermarketech nebo při doručování zásilek.

Jinou kapitolou jsou roboti společníci. Dnes už není problém postavit robota, který vypadá a pohybuje se jako člověk. Mnohem těžší je ale zajistit, aby byl k něčemu užitečný a hlavně aby byl použitelný i pro někoho, kdo není zrovna technicky zdatný.

Tady se dostávají ke slovu nejrůznější hlasové asistentky s umělou inteligencí. Když dokáže Amazon Alexa samostatně objednat chybějící potraviny, naplánovat schůzku v kalendáři a ztlumit osvětlení, není sebemenší důvod, aby nepochopila příkazy pro robota. Pak už záleží jen na nás, na lidech, které činnosti budeme ochotni robotím společníkům svěřit. Dokážete si třeba představit, že byste snesli, aby stokilový kovový stroj přebaloval vaše dítě?

Právě to totiž ukazuje problém, na který nové technologie narážejí nejčastěji. Po technologické stránce umíme vyvinout ledacos, co funguje přinejmenším na dostatečné úrovni. Po stránce legislativní nebo mentální máme problém takovou novinku rychle přijmout. Nedůvěřujeme, že nás autonomní automobil nevybourá. Nechceme se bát, že na nás z oblohy spadne automatický dron doručující balík. Při operaci se raději svěříme živému chirurgovi, kterému se může roztřást ruka, než preciznímu a spolehlivému robotickému operatérovi. Všimněte si proto, že řada trendů je zaměřena hlavně na to, jak technologie zpřístupnit lidem – automatické shrnování výsledků analýz big dat, hlasoví asistenti všeho druhu i rozmach brýlí pro virtuální realitu. To vše má lidem pomoci, aby dokázali se špičkovými technologiemi komunikovat co nejlépe.

Související článek

Na CES bude spousta novinek pro auta

Blížící se lednový veletrh CES v Las Vegas slibuje novinky v oblasti automobilů a přepravy obecně. Velkou pozornost si určitě vyslouží švýcarský Rinspeed s konceptem Snap. Nabízí elektrický pohon,  autonomní řízení a především možnost měnit kabiny na stejném typu podvozku. Kabina může sloužit pro přepravu cestujících nebo třeba prodej občerstvení.

 

Témata:
Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama