Zdroj: iStockphoto

Chytré náklaďáky ušetří 300 miliard dolarů

HomepageFirmy chytře 1 min čtení

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Podle analytiků společnosti Bernstein ušetří americké firmy díky nasazení samořiditelných náklaďáků až 300 miliard dolarů ročně. Asi 200 miliard dolarů ale budou muset na druhé straně investovat do rozvoje a správy IT infrastruktury, takže výsledná úspora se bude pohybovat v rozmezí 100 až 125 miliard dolarů ročně.

Roční náklady americké kamionové dopravy jsou přibližně 719 miliard dolarů. Z nich 43 %, tedy zmiňovaných 300 miliard, tvoří personální náklady na řidiče. Dalších asi 21 % pak náklady na palivo. Okamžitá výměna všech aut za samořiditelná by sice ušetřila platy řidičů, vyžádala by si ale nové, dosud neexistující náklady na zavádění a správu IT technologií. Kromě toho, tolik lidí bez práce by asi “drobně” zkomplikovalo chod americké ekonomiky. 

Analytici odhadují, že na podobně velký skok není zatím společnost připravena. Do pěti let by ale mohlo dojít k masivnímu nasazení poloautomatických nákladních aut, která mohou jezdit v konvojích sledujících automaticky první vůz. Plně samořiditelná auta nejspíš připraví řidiče náklaďáků o práci v horizontu dvaceti let. To potvrzuje i minulý týden představená Tesla Semi, která má zatím jen částečně automatické funkce, jako právě podporu konvojové jízdy. 

Zdroj: BusinessInsider.com

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama