Zdroj: iStockphoto

Elektronické dálniční známky? Vzor si bereme na Slovensku

Stát chytřetéma 6 min čtení

Chystáte se na zahraniční dovolenou vyrazit autem? V některých sousedních zemích se nemusíte zdržovat na hranici, abyste si koupili dálniční známku a tu pak lepili na okno. V řadě zemí jsou na rozdíl od Česka o kus dál, takže si známku koupíte elektronicky přes internet. Jaké země vám šetří čas a kdy se něčeho podobného dočkáme i u nás?

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Chystáte se na zahraniční dovolenou vyrazit autem? V některých sousedních zemích se nemusíte zdržovat na hranici, abyste si koupili dálniční známku a tu pak lepili na okno. V řadě zemí jsou na rozdíl od Česka o kus dál, takže si známku koupíte elektronicky přes internet. Jaké země vám šetří čas a kdy se něčeho podobného dočkáme i u nás?

Používání dálnic je dnes zpoplatněné téměř všude. Někde používají mýtné brány, kde se každý vůz kontroluje a platí se za projetý úsek, jinde sází na nám dobře známé dálniční známky, které je třeba si pořídit dopředu. V několika blízkých zemích se ale od nalepovací známky a náhodné kontroly ustoupilo k systému, který přináší výhody jak státu, tak řidiči. Známku je možné si koupit z domova přes internet, stačí pouze uvést registrační značku auta a stát bude automaticky vědět, že mýtné máte zaplacené. Na druhou stranu pro řidiče bez zaplacené známky tento systém znamená automatickou pokutu.

Po internetu, ale také na benzinkách

Podívejme se nejprve k našim nejbližším sousedům, na Slovensko. Slováci zavedli elektronické dálniční známky na začátku roku 2016. Koupit si je můžete předem na internetu na stránkách eznamka.sk. Vyberete typ známky (roční, měsíční, desetidenní), zadáte „espézetku“ a zakliknete, od kdy má známka platit. Nakonec jen zadáte e-mail, kam přijde potvrzení platby, a je hotovo. Akce na pět minut. Pokud ale nemáte k dispozici internet a jste třeba na cestě, známku si můžete stejně pořídit i na benzinkách. Ani v tom případě ji ale nelepíte ani netisknete. Zaplacením jste udělali povinnosti zadost.

Systém za tři miliony eur

Na slovenských dálnicích a zpoplatněných úsecích jsou totiž kontrolní brány, které projíždějící vozidla skenují a kontrolují, jestli je značka vozidla v seznamu těch, za které řidič zaplatil. V případě, že to neudělal, má problém. Systém totiž automaticky vystaví pokutu, která je pro osobní auto 150 eur. Pokud systém zachytí Slováky, přijde jim pokuta domů. Když půjde o cizince, je situace složitější. Neuniknou ale ani ti, protože Slováci se rozhodli tyto pokuty vymáhat prostřednictvím mezinárodní agentury. Ta v roce 2016 řešila 900 případů. Po slovenských dálnicích se pohybují také motorizované hlídky, které registrační značky rovněž kontrolují a hříšníky trestají na místě.

Vybudování tohoto systému stálo Slováky tři miliony eur a roční náklady na provoz se pohybují kolem 300 000 eur, což není s ohledem na náklady spojené s vybíráním mýta za nákladní auta v Česku vůbec špatné. Slováci si vybraný systém proto pochvalují. Kromě toho, že zpřísnil kontrolu, ušetřil také náklady na tisk a distribuci známek, které činily 6,6 % z toho, co papírové známky vydělaly. A celkové výnosy po zavedení elektronického placení proto také rostou.

V Rakousku 18 dnů předem

Zatímco po německých dálnicích lze zatím jezdit bezplatně, Rakousko zpoplatnilo celou svou dálniční síť už před časem. Za vybrané úseky, například tunely, se ale platí extra. Rakousko začalo prodávat elektronické dálniční známky v listopadu 2017. Pořídit si je lze v e-shopu Asfinag.at nebo pomocí mobilní aplikace. Na výběr je známka roční, desetidenní a dvouměsíční. České automobilisty jistě potěší, že pokud poskytnou stránce přístup ke své poloze, stránka se zobrazí automaticky v češtině, takže je nákup známky velmi snadný pro všechny. Kromě zaplacení dálniční známky je možné si zde předplatit také průjezd dalšími placenými úseky, zejména pak zmíněnými tunely. Při cestách se tak dá ušetřit čas, protože není potřeba stát v kolonách na výběru mýta, ale stačí projet bránou, která během mžiku automaticky zkontroluje registrační značku.

Jednu zásadní mouchu ale rakouský systém má. Protože tamější zákon na ochranu spotřebitele dovoluje vrátit zboží koupené na internetu do 18 dnů od pořízení, může takto koupená dálniční známka platit pro spotřebitele právě až od osmnáctého dne od objednávky (podnikatelé ji mohou využívat okamžitě). Na nákup je tedy potřeba myslet s příslušným předstihem. Tím se kouzlo uživatelsky přívětivého systému poněkud vytrácí.

Jestli řidič za použití dálnice zaplatil, kontroluje na 2 200 kilometrů rakouských dálnic dvacítka kamer, které policisté různě přesouvají. V případě, že objeví vozidlo bez platné známky, hrozí pokuta 120 eur. A Rakušané jsou navyklí pokuty posílat domů i zahraničním řidičům…

Dokonce Maďaři a Rumuni

Dálniční známku představili v Maďarsku poprvé v roce 1993, a to pro dálnici M3. „Toto řešení bylo levnější a výhodnější pro všechny oproti dřívějším výběrčím mýta, takže se brzy rozšířilo i na další dálnice,“ sdělil nám Attila Götz z maďarského ministerstva dopravy. Nákup známky byl plně elektronický od začátku, známky na oknech sloužily pouze pro kontrolu. Od roku 2008 je známka kontrolována pomocí bran na dálnici automaticky. Výhodou Maďarska je, že pokud jste jízdu po dálnici neplánovali, ale přesto se vám na ni podaří najet omylem, máte přesně hodinu na to, abyste si známku přes internet pořídili. Shop najdte zde.

V Rumunsku se kromě dálnic platí dokonce i za některé běžné silnice a elektronická známka se zde nabízí už od roku 2012. I tady se při kontrole hříšníků kombinují brány s kamerami s mobilními hlídkami. Potvrzení o zaplacení se doporučuje nosit při sobě.

V ČR se zatím plánuje

V České republice je stále vše při starém, na elektronické dálniční známky, které nebudeme muset lepit a posléze je nepohodlně škrábat, si budeme muset ještě několik let počkat. Ministerstvo dopravy prý ale na známce již pracuje, za zkušenostmi se vypravilo k našim sousedům – do Rakouska a na Slovensko. Chystá se tak došlápnout na plagiátory dálničních známek, kterých policisté loni zachytili rekordně mnoho. Ministerstvo zatím odhodlaně tvrdí: „Videotolling chceme stihnout zavést do tří let.“ Vše je ale zatím pouze ve stádiu zrodu. „V současnosti vzniká příslušná novela zákona, aby bylo možné vůbec elektronickou dálniční známku zavést. Následující rok bude nutné v soutěži zajistit tvůrce e-shopu a následně i firmu, která nainstaluje technologii na kontrolu zaplacených poplatků. Systém bude provozovat Státní fond dopravní infrastruktury,“ uvedl Jakub Stadler z odboru komunikace ministerstva dopravy. Otázkou je, zda uvedený termín ministerstvo stihne. V minulosti již několikrát slibovalo termín dřívější. V roce 2016 se uváděl termín spuštění v roce 2019, ještě v březnu letošního roku ministerstvo odhodlaně přislíbilo rok 2020, aby nyní mluvilo o horizontu v roce 2021. Takže když to takhle půjde dál…

Kdy se nalepovací známka na českých dálnicích stane minulostí? -

Krajská či sezonní známka

To, kolik bude celý systém stát, se zatím neví. Není ani jasné, z jakých typů známek si budeme vybírat. Kromě roční, měsíční nebo desetidenní známky by to mohla být také krajská nebo sezonní známka. Je pouze jasné, že pořízení a kontrola budou stejné jako v Rakousku a na Slovensku. Známka bude existovat pouze virtuálně tím, že systém zapíše uvedenou registrační značku do seznamu zaplacených známek. Následná kontrola buď pomocí statických kamer, nebo mobilních hlídek poté snadno odhalí, kdo si zaplatil a kdo jede „na černo“.

 

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama