Zdroj: iStockphoto

Vaše soukromá předpověď počasí

HomepageDomov chytře 3 min čtení

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Všichni víme, že meteostanice změří teplotu, vlhkost i tlak a vše ukáže na displeji. Když se s ní ale propojíte přes internet, můžete se na ni podívat odkudkoli. Dokáže sama předpovědět počasí – a lépe, než v televizi. Umí sestavit graf vývoje teploty za celý rok a doporučit, že byste si měli vyvětrat.

Klasická meteostanice je vlastně vylepšený teploměr. Sleduje různé meteorologické veličiny a ukazuje je na displeji. Ten může být malý černobílý s jedním údajem, ale také velký barevný s přehledně rozdělenými veličinami. Jednoduchou meteostanici seženete od pěti set korun s černobílým, případně za třikrát tolik, když je displej barevný.

Jako příklad jednoduché meteostanice může posloužit Sencor SWS 51 W, kterou pořídíte asi za 600 Kč. Umožňuje připojení tří bezdrátových senzorů, které ale měří jen teplotu a vlhkost vzduchu.

Některé meteostanice ale umí měřit i nepříliš obvyklé veličiny. Třeba koncentraci CO2, tedy vydýchanost vzduchu, nebo rychlost a směr větru. Někdy ovšem potřebuje další doplňky – například pro informace o směru větru bude nejspíš zapotřebí malá externí korouhvička.

Síla sdílení

Designová meteostanice NetAtmo s řadou čidel a možností sdílení předpovědi na webu.

Kromě měření meteorologických veličin může stanice zvládnout řadu dalších věcí. Naměřené hodnoty využije pro jednoduchou předpověď počasí, přizpůsobenou místu, kde se stanice nachází. Pokud má připojení k internetu, získá informace o počasí v okolí a svou předpověď ještě výrazně zpřesní.

Další zajímavou funkcí je vzdálené připojení. Chytré meteostanice podporují připojení přes bluetooth (ten má dosah asi 30 – 50 m, takže jen v rámci bytu) nebo přes Wi-Fi. Pak se na ní můžete podívat z vedlejší místnosti – anebo odkudkoli na světě.

A svá data může i sdílet. Například stanice NetAtmo uveřejňuje aktuální údaje o počasí na on-line mapě. Před výletem se tak nemusíte spoléhat na televizní předpověď: prostě se podíváte na internet, najdete meteostanici nejblíž cílového místa a zjistíte naprosto přesně, jak tam je. Základní model NetAtmo pořídíte asi za 4 500 Kč, k němu můžete dokoupit celou řadu příslušenství – například přídavné vnitřní čidlo, měřič dešťových srážek nebo speciální modul pro sledování zdravého prostředí uvnitř domu či bytu.

Jakmile stanici připojíte k internetu, může naměřené hodnoty ukládat do cloudu. A odtamtud je může načít aplikace ve vašem mobilu a tabletu, která z nich vygeneruje přehledy o vývoji teploty či množství srážek.

Víte, kdy větrat?

Potřebujete měřit CO2? Ale to není problém!

Moderní meteostanice ale měří i věci, které se netýkají počasí. Běžně dokáží změřit úroveň okolního hluku, takže zjistíte, jestli nově vybudovaná silnice pod vašimi okny – nebo blízká technoparty – nepřekračuje hygienické limity.

Zajímavé je i měření koncentrace oxidu uhličitého. S jeho rostoucím podílem ve vzduchu se zvyšuje únava a klesá schopnost soustředění. To může být nepříjemné nejen doma, třeba v ložnici, kde jsme zavřeni větší počet hodin, ale zejména ve veřejných budovách, jako jsou školy nebo nemocnice. Oxid uhličitý se navíc drží u země, kde si rády hrají děti. Podle studie o mikroklimatu je příliš vysoká koncentrace CO2 problém ve velké většině škol.

Pro domácí měření stačí meteostanice s dodatečným čidlem zcela pohodlně; i ve větších budovách je komplexní systém pro měření koncentrace CO2 pro začátek zbytečný. Pro zjištění, jestli se vás problém týká, výrazně levnější chytrá meteostanice s příslušným čidlem stačí.

Zvolit správnou chvíli pro větrání není jednoduché – příliš časté větrání zejména v zimě zbytečně zvyšuje náklady na vytápění, příliš řídké vede k únavě. Již zmiňovaná stanice NetAtmo na nejlepší okamžik pro větrání dokáže upozornit.

Ve školách a úřadech

Chytrá meteostanice se hodí i správcům kanceláří, škol nebo úřadů. Naměřená data umožní lépe plánovat větrání i vytápění, vytipovat problematické prostory a časy v průběhu dne. A městská správa může profesionální model využít jako doplněk veřejného prostoru, například jejími daty oživit městské webové stránky.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama