redakce

ReWalk vrátí na nohy i ochrnuté s přerušenou míchou

Trendy & tipyrozhovor 6 min čtení

Vypadá to jako nějaká rekvizita z Iron Mana a podobných sci-fi příběhů. A vlastně to tak i funguje – tento vynález vrací lidem schopnosti, o něž po úraze nebo jiným řízením osudu přišli. Technologie zvaná ReWalk vznikla v Izraeli a umožňuje chodit i zraněným s přerušenou míchou, kteří by se jinak až do smrti pohybovali jen na invalidním vozíku.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Vypadá to jako nějaká rekvizita z Iron Mana a podobných sci-fi příběhů. A vlastně to tak i funguje – tento vynález vrací lidem schopnosti, o něž po úraze nebo jiným řízením osudu přišli. Technologie zvaná ReWalk vznikla v Izraeli a umožňuje chodit i zraněným s přerušenou míchou, kteří by se jinak až do smrti pohybovali jen na invalidním vozíku.

ReWalk je motorový exoskeleton, který umožňuje chodit lidem po úrazu páteře. Funguje dokonce i při přerušení míchy, kdy není žádná naděje na to, že by se zraněnému mohla vrátit běžná schopnost pohybu. S ReWalkem to ovšem možné je, uživatel dokonce dokáže chodit po schodech nahoru a dolů,“ říká Yishai Potack, obchodní ředitel firmy ReWalk Robotics, která převratný vynález nabízí zdravotnickým zařízením i soukromým klientům po celém světě.

Kdo s myšlenkou na ReWalk přišel?

To je zajímavá historie. Nebyl to nápad žádné vládní nebo podobné instituce, šlo čistě o soukromou aktivitu. Celé se to zrodilo v roce 2002 v hlavě mimořádně nadaného izraelského inženýra Amita Goffera, který po autonehodě ochrnul na všechny čtyři končetiny. Pomoc pro kvadruplegiky se pro něj tudíž stala zcela zásadní otázkou. Odtud vede cesta k současnému ReWalku – trvalo to ovšem skoro deset let.

Na webu prezentujete dva produkty – ReWalk Personal a ReWalk Rehabilitation. Jaký je mezi nimi rozdíl a pro jaké klienty jsou určeny?

Je pravda, že nabízíme tyto dva produkty, ale technicky jde o totéž, protože způsob chůze je stejný. Rozdíl je ve způsobu využití. Náš hardware i software nabízí nějakých 240 tisíc možných kombinací pohybů, z nichž se dá vybrat vhodná sestava pro danou situaci a potřebu. ReWalk Personal je osobní exoskeleton pro jednoho pacienta, jemuž nastavujeme chování systému přesně na míru – délku kroku, rychlost, pohyby paží… U ReWalk Rehabilitation jde o verzi, která je určena nemocnicím a rehabilitačním ústavům, kde slouží různým pacientům.

Související článek

Špičku v robotické medicíně najdete v Čechách

Co spojuje české pacienty po autonehodě a britské vojáky zraněné během misí? Špičkové rehabilitační pracoviště, které využívá robotickou medicínu. Jméno malého městečka kousek od Benešova jste určitě už slyšeli. V Kladrubech se s pomocí robotů léčí pacienti z celého světa. Někteří vypadají v exoskeletonu jako ze sci-fi filmu, ale vzhled v tomto případě nerozhoduje. Důležité je, že toto a další robotická zařízení používaná v Rehabilitačním ústavu Kladruby pomáhají.

Můžete stručně vysvětlit, jak celý systém vlastně funguje po technické stránce?

Základem ReWalku jsou čtyři motory, na každé noze dva – jeden v oblasti kyčle a druhý u kolena. U každého motoru je systém převodů a celé to ovládá počítačová řídicí jednotka umístěná na bedrech, kde je i baterie. Uživatel má na

zápěstí dálkový ovladač vypadající jako běžné hodinky, na němž se rukou nebo hlasem přepne do chodícího režimu. To ale samo o sobě nestačí k tomu, aby se exoskeleton dal do pohybu. Uživatel se musí „rozejít“ sám, jinak by hrozilo, že se přístroj bude pohybovat nezávisle na jeho vůli.

Ale jak se má člověk rozejít, když neovládá končetiny?

Stačí, když se mírně nakloní dopředu, třeba jako na segwayi. Systém pohyb zaregistruje a rozejde se. Mírný náklon dozadu pak funguje jako povel k zastavení. Zdravý člověk si to většinou ani neuvědomuje, ale přesně takové pohyby děláme i při chůzi, takže je to zcela přirozené. Další funkce se ovládají pomocí dálkového ovladače – ten přijde vhod například při zmíněném chození do schodů.

Vyrábí se každý skeleton na míru, nebo máte různé velikosti jako v obchodě s konfekcí?

Spíš bych řekl, že ReWalk funguje jako stavebnice. Máme základní jednotku, což jsou nohy. Ty jsou samozřejmě nastavitelné na různou délku, stačí povolit a utáhnout pár šroubů. Pak se k nohám přidávají další moduly a tady už velikosti řešíme. A samozřejmě velkou roli hrají boty, které vybíráme podle skutečné velikosti klienta.

A vyrábíte různé typy pro dospělé a děti?

Zatím ne, vysloveně dětské modely zatím nemáme, začínáme na výšce přibližně od 150 centimetrů. Na menší postavy musíme ještě exoskeletony upravit, to je úkol do budoucna.

Naráží použití ReWalku ještě na nějaké technické limity? Dá se například používat na eskalátorech?

Zrovna na eskalátorech to moc nedoporučujeme, ale jak už jsem říkal, dá se chodit po schodech a samozřejmě i jezdit výtahem, takže se do metra většinou dostanete. Kromě toho můžete ReWalk použít i v mnoha dalších relativně obtížných situacích, třeba v otočných elektrických dveřích. Naším hlavním cílem je umožnit invalidům, aby se mohli pohybovat ve svém běžném prostředí, kde bydlí a kam chodí do práce.

Co baterie, jak dlouho vydrží na jedno nabití?

Funguje to jako u běžných telefonů – vydrží přibližně den, přes noc ji pak dobijete. Snažíme se, aby náš exoskeleton fungoval spíš déle v klidnějším režimu, než aby se s ním daly provádět bůhvíjaké sportovní výkony. Některé konkurenční firmy na to jdou trochu jinak – s jejich modely můžete klidně ujít deset kilometrů, ale pak je baterie vybitá za čtyři hodiny.

Když už mluvíte o konkurenci, jak vypadá situace na trhu? Probíhá mezi výrobci exoskeletonů velký konkurenční boj?

Máme dva hlavní konkurenty, oba ve Spojených státech. Čas od času vymyslí něco podobného i někdo jiný a snaží se uchytit. Za konkurenci jsme ovšem rádi, protože jednak se vzájemně podněcujeme k lepším výkonům a za druhé tak má více lidí, včetně těch na odpovědných místech, lepší přehled o tom, co děláme. Kdybychom byli jediní, asi by nás nebylo tolik slyšet. S konkurencí jsme si vlastně vzájemně prospěšní.

Související článek

Na sex s lidmi zapomeňte, na scénu míří sexuální roboti!

Loni v říjnu se první robotkou, která oficiálně obdržela občanství, konkrétně Saudské Arábie, stala Sophia. Zatímco  zprávy o Sophii obletěly svět, desítky firem po celém světě pracují na zcela jiných projektech, byť částečně se stejným obsahem. Na scénu míří sexuální roboti. Ti reagují na to, že mladí lidé už spolu nechtějí mít sex. Na co se v této oblasti můžeme těšit, jakou roli v tom hraje rozmach pornografie a co nakonec bude s prostitutkami?

K jakému typu rehabilitace se ReWalk hodí nejlépe?

Samozřejmě je určen hlavně pro lidi, kteří se vrací do normálního života po úrazu a potřebují každodenní intenzivní rehabilitaci. Funguje samostatně nebo v kombinaci s jinými pomůckami typu šlapadel nebo chodících pásů, to už záleží na léčebném programu. Ale za hodně cennou pomůcku platí i při práci s pacienty, u nichž už na běžnou chůzi naděje nejsou. Těm pomáhá mimo jiné s podporou funkcí, které jsou na pohyb určitým způsobem navázané a bez něj trpí. ReWalk tedy podporuje třeba trávicí nebo dýchací soustavu. Tam všude hraje velkou roli to, jestli pacient jen leží, nebo je schopen se pohybovat vzpřímeně.

Když člověk ReWalk vidí poprvé, nejspíš si vzpomene na sci-fi filmy, třeba na Iron Mana, případně na jihoafrického atleta Oscara Pistoriuse, který s umělýma nohama porážel i zdravé běžce. Může se exoskeleton časem stát pro svého nositele výhodou, nabídnout více než přirozené tělo?

Je to hezká představa, ale my se zatím soustředíme na náš hlavní cíl – tedy pomoci těm, kteří se jinak pohybovat nemohou. A jsme rádi, že dokážeme zlepšit život i lidem, kteří by jinak neměli naději na zlepšení.

Související článek

Kolik vaše produkty stojí a kde jsou k dispozici?

My žádná geografická omezení nemáme, samozřejmě ale záleží na tom, jak se k provozu těchto zařízení staví zdravotnické systémy v jednotlivých zemích. Nicméně zatím na větší překážky nenarážíme. Co se financí týče, základní cena za náš exoskeleton je devadesát tisíc eur a v jednotlivých zemích se nemění.

Existuje šance, že by zakoupení ReWalku hradily zdravotní pojišťovny? Jednali jste o tom s někým?

Ano, právě na toto se teď hodně soustředíme. Nejdále v jednání jsme s americkou asociací válečných veteránů VA neboli Veteran Association, kde by se nám měl podařit opravdu skvělý kousek – dávají dohromady peníze na to, aby mohli pořídit ReWalk každému členovi s poraněním míchy, což znamená asi 45 tisíc lidí. A zatím to vypadá hodně nadějně. Pokud by se to povedlo, bude to pro nás znamenat opravdu důležitý krok dopředu. Kromě toho máme rozjednané krytí s národními zdravotními pojišťovnami v Německu, Itálii, Austrálii, na Novém Zélandu i jinde. Podle mě je jen otázkou času, kdy budou pojišťovny podobná zařízení proplácet úplně běžně.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama