Zdroj: iStockphoto

Bioroboti pomohou lékařům

HomepageTrendy & tipy pod minutu čtení

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Při návrhu robotů není problém sestavit stroj, který uzvedne těžké břemeno a různě si s ním pohazuje. Co dělá vývojářům větší problém je jemná mechanika, například robot schopný rozklepnout vejce nebo pečovat o trpící pacienty.

Jedním z řešení by mohlo být zapojení biologických svalových buněk namísto oceli, táhel a motorů. Roboti např. se svalovými vlákny ze svalových buněk mouchy mohou být navíc podstatně menší. Je tak možné, že se konečně splní sen scénáristů filmu ze šedesátých let Fantastická cesta. Biologičtí nano roboti se mohou vydat do krevního řečiště a opravit porouchané buňky, odstranit nádor nebo uvolnit ucpanou cévu.

Vznikají tak, aspoň v myslích vědců, jakési protiklady ke kyborgům – lidem doplněným robotickými součástmi, například umělýma rukama. Roboti založení na biologickém materiálu doplněným umělými řídícími obvody se nazývají biohybridní roboti. Rozdíl je především v tom, kdo nebo co výsledného robota řídí – u kyborga je to lidský mozek, u biohybridního robota je to mozek umělý.

Zdroj: LiveScience.com

Témata:
Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama