Zdroj: iStockphoto

Na váhu a tlak s chytrými přístroji

Věci chytřetest 4 min čtení

Civilizační choroby, jako například cukrovka, vysoký i kolísavý krevní tlak, o nadváze nemluvě, vyžadují pravidelné sledování zdravotního stavu. S touhle rutinní a přitom nezbytnou činností dokáží pomoci chytré přístroje. Zdraví sledují automaticky a naměřené údaje spolehlivě ukládají – nebo třeba rovnou posílají lékaři.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Civilizační choroby, jako například cukrovka, vysoký i kolísavý krevní tlak, o nadváze nemluvě, vyžadují pravidelné sledování zdravotního stavu. S touhle rutinní a přitom nezbytnou činností dokáží pomoci chytré přístroje. Zdraví sledují automaticky a naměřené údaje spolehlivě ukládají – nebo třeba rovnou posílají lékaři.

Nejrůznější chytré pomůcky, například pro fitness, jsou zcela běžně k dispozici již řadu let. V mnoha aplikacích můžete počítat ušlé kroky, monitorovat spánek nebo měřit tep a vše přenášet do mobilu a zobrazovat třeba na Facebooku. Přístroje, které by nabízely podobný komfort při kontrole zdravotního stavu, ale zdaleka tak obvyklé nejsou. Málokdy narazíte na váhu, která do mobilu pošle údaj o vaší aktuální hmotnosti.

Potřebují je přitom všechny věkové skupiny. Diabetiky nebo hypertoniky najdeme i mezi relativně malými dětmi – za kontrolu nad dodržováním jejich léčby tak odpovídají jejich rodiče. Podobné je to při péči o seniora. I tady se bohatě vyplatí nástroj, který zvládne víc než jen ukázat aktuální hodnotu na malém displeji.

Tloustnout znamená stárnout

Klasickou osobní váhu všichni známe. Ty chytřejší si dokáží zapamatovat několik posledních naměřených hodnot. Snadno lze jednoduše sledovat rozdíl od posledního vážení – tedy v případě, že váhu používá jen jeden člověk. V okamžiku, kdy se o jednu váhu dělí více lidí, je zapotřebí chytřejší varianta, která dokáže evidovat hmotnosti jednotlivých uživatelů odděleně. Takzvané diagnostické váhy umí s údajem o hmotnosti dále pracovat. Nejčastěji z ní po zadání výšky vypočítají hodnotu BMI (body mass index). K tomu zvládnou získat i informace o složení těla – podíl tuků, svalů, vody a kostí. Zvážené údaje se také dají přenášet do tabletu nebo chytrého telefonu, a to buď přes bluetooth nebo WiFi. Váhy ještě obvykle umí spolupracovat s celou řadou aplikací, v nichž můžete údaje evidovat, zobrazovat graficky nebo odesílat svému lékaři. Snadno si v nich lze nastavit osobní cíle (např. zhubnout 5 kg během tří měsíců nebo zvýšit poměr svalů o 3 % během následujícího měsíce) a pak sledovat, jak je zvládáte plnit.

Chytrá váha Nokia

Ještě nedávno největší výrobce mobilních telefonů se nyní angažuje mimo jiné ve výrobě přístrojů pro chytré zdravotnictví. Příkladem je diagnostická váha, která kromě hmotnosti (a z ní vyplývajícího BMI) zjistí údaje o složení těla. Funguje samozřejmě pro více uživatelů a všechny údaje přes Wi-Fi přenese do mobilu. Vyjde přibližně na 2 500 Kč.

Nebuďte moc natlakovaní

Pacientům s nízkým, vysokým nebo kolísavým krevním tlakem lékaři doporučují, aby si domů pořídili vlastní tlakoměr a tlak si v pravidelných intervalech měřili. Zpočátku je nutné činit tak nejméně jednou denně. Jakmile se ve spolupráci s lékařem podaří nastavit správnou medikaci, stačí většinou měření jednou či dvakrát týdně. Typicky data k lékaři putují při další návštěvě jako papírek s ručně zapsanými naměřenými hodnotami.

I tlakoměry ale už jsou chytré. Umí ukládat hodnoty v paměti, opět pro několik uživatelů v rodině. Často nabízejí režim host, ve kterém se hodnota neukládá, a který slouží pro změření tlaku náhodné návštěvě. Ty ještě chytřejší komunikují s mobilem nebo tabletem přes bluetooth a data odesílají do mobilní aplikace. Na rozdíl od vah se u tlakoměrů často objevuje i aplikace pro stolní počítač. Možnosti aplikací jsou podobné: dokáží zobrazovat údaje graficky, vypočítat různé průměry a trendy, zvládnou ale i nahrávat údaje na internet a zpřístupnit je dalším uživatelům. Lékař si tak data může prohlížet i bez osobní návštěvy. Vyhnete se tak třeba nepříjemné cestě po sněhu a ledu do čekárny plné pokašlávajících pacientů.

Omron M7 Intelli IT

Tlakoměr Omron má vysokou přesnost a je proto vhodný i k profesionálnímu použití v lékařské ordinaci. Naměřená data umí přenášet přes bluetooth do mobilní aplikace, kde je lze ukládat, průměrovat, vynášet do grafů a dál s nimi pracovat. Přitom není drahý: tlakoměr samotný stojí 2 200 Kč, mobilní aplikace je ke stažení zdarma.

Cukrovkáři pod kontrolou

Chytré zařízení uvítají i diabetici. Také oni se musí pravidelně kontrolovat. Zde jde o hladinu krevního cukru. „Budoucnost glukometrů tkví ve dvou věcech. První je jejich vzhled a hlavně komfort při používání. Druhou je začlenění rodiny do léčebného procesu. Díky sledování naměřených údajů ve svém telefonu mohou lépe kontrolovat stav pacienta a v případě nebezpečných hodnot rychle zakročit. Všem včetně diabetika to přinese pocit klidu a ve výsledku zkvalitní léčbu ,“ říká Marek Novák z české společnosti XGLU, která za svůj designový glukometr ve tvaru kreditní karty získala řadu cen. Mezi nejvýznamnější patří Microsoft Imagine Cup pro rok 2017.

 

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama