Zdroj: iStockphoto

Neuvěříte! Most vytištěný na 3D tiskárně

HomepageMěsta chytře 1 min čtení

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

V Holandsku si postavili most, vytištěný na 3D tiskárně. Namísto obvyklé plastické hmoty tiskárna pracovala s betonem, který byl v průběhu tisku ještě vyztužen ocelovými lany. Z vrstev o tloušťce jeden centimetr “vymodelovala” tisková hlava asi metrové bloky a šest se jich spojilo dohromady. Výsledkem je 8 metrů dlouhý a 3,5 metru široký most. Je určen pro cyklisty, unese až pět tun a měl by vydržet 30 let. Most navrhli architekti a inženýři z Technical University of Eindhoven a na výrobě se podílela firma BAM Infra. 

Tisk z cementu má proti klasickým postupům řadu výhod. Díky přesné manipulaci se hlavně snižuje jeho spotřebované množství. Šetří se tak peníze i životní prostředí. Další velká úspora času a peněz? Nemusí se montovat bednění, neboli “hezky česky” šalunk. Stavba tak může být až třikrát rychlejší než při práci s běžnými betonovými konstrukcemi. Navíc tiskárna umí bez problému vymodelovat i neobvyklé tvary. Jak celý tisk a následná montáž probíhala, si můžete prohlédnout na videu

Most vznikl v rámci projektu Noord-Om, jehož cílem je využití inovativních technik jako je 3D tisk, k výstavbě nové části silnice nedaleko vesnice Gemert. Vědci z Eindhovenu v současnosti pracují na tisku pěti obytných domů.

I když je holandský most bezpochyby unikátní, prvenství mu nepatří. Pokud byste si chtěli prohlédnout první most na světě z 3D tiskárny, jeďte se podívat do španělského Madridu.

Zdroj: NewAtlas.com Fotografie: BAM Infra

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama