Foto: Tomáš Hejzlar

Kouzelné bydlení: chytré technologie i uprostřed džungle

Domov chytřereportáž 4 min čtení

Do Česka se přijela podívat Ecocapsule – minidomek z dílny slovenských projektantů, který můžete používat jako přívěs, hausbót i jako plnohodnotné bydlení v městské i opravdové džungli. Pozornost přitahuje designem, vlastnostmi i vybavením. Mobilní domek je totiž prošpikovaný senzory a propojený s mobilem jeho obyvatel. Množství použitých technologií, možná trochu paradoxně, dovoluje jeho obyvatelům jednu zásadní věc – od technologií se vzdálit.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Do Česka se přijela podívat Ecocapsule – minidomek z dílny slovenských projektantů, který můžete používat jako přívěs, hausbót i jako plnohodnotné bydlení v městské i opravdové džungli. Pozornost přitahuje designem, vlastnostmi i vybavením. Mobilní domek je totiž prošpikovaný senzory a propojený s mobilem jeho obyvatel. Množství použitých technologií, možná trochu paradoxně, dovoluje jeho obyvatelům jednu zásadní věc – od technologií se vzdálit.

Ecocapsule je stavěná na soběstačnost. Aby to bylo možné, využívá solární i větrnou energii, umí sbírat a uchovávat vodu. Jenže ne všude jsou ideální podmínky, aby s takovými zdroji dokázala pokrýt všechny běžné lidské potřeby. Monitorování všeho možného tak přesně ohlídá, a přes telefon obyvatelům sdělí, jak dlouhou lze mimo civilizaci zůstat.

Použité chytré technologie jsou tak zásadní součástí projektu. A právě na jejich rozvoj projektanti čekali, aby mohli představit mikrodomek v takové podobě, jak si ho vysnili. „Už od začátku celého příběhu jsme měli snahu vzdělávat lidi v tom, jak používat energii, myslet na to, jak energeticky náročně se chováme i jak fungujeme v určitém prostředí. Zvláště tam, kde energie nejsou jednoduše na dosah. Právě na to nám slouží aplikace. Chceme, aby lidé přemýšleli nad tím, kolik vody právě spotřebují, když si jdou dát sprchu. Nebo kolik energie je třeba na to, aby si uvařili kafe. A právě takové věci Ecocapsule měří,“ říká co-CEO projektu Katarína Čabaková.

Co dalšího dům sleduje? 

Například to, kolik energie dodaly solární panely a kolik větrná turbína. Sleduje, kolik dešťové vody Ecocapsule nasbírala a kolik vody máte stále k dispozici. Měří obecně základní funkcionalitu, abyste věděli, jak domek funguje. Řekne vám, jestli už jste se zásobou energie na hraně, takže se potřebujete přiblížit k jejímu zdroji. Nebo zda jste v povětrnostních podmínkách, které stačí k tomu, aby energie přinejmenším neubývala.

Jak důležitá je aplikace pro celé fungování soběstačného domku?

Je to důležité z hlediska ovládání – vysloveně záležitost takzvaného user friendly přístupu. Všechno měřitelné v kapsuli v aplikaci vidíte, má totiž dva směry – monitorovací a kontrolní. Díky monitoringu stále vidíte, v jakém stavu jsou vitality kapsule, zmíněná energie a její zdroje, odpad a jeho podoby. Ale vidíte i teplotu, a to vnější i vnitřní, která se dá nastavovat. Máte zaznamenanou vlhkost, můžete ovládat světla. Samozřejmě máme uvnitř Ecocapsule hardwarový ovladač, ale aplikace dává větší variabilitu, prakticky bezpočet funkcí. Klasické ovládání světla je tu spíše proto, kdyby se vám beznadějně vybil nebo ztratil mobil. Od začátku myslíme na to, jak budou lidé kapsuli používat. Zajímavá je například funkce Lead me light.

Kompletní sledování Ecocapsule zvládnete z mobilního telefonu -

V čem spočívá?

Představte si, že kapsuli umístíte někam mimo civilizaci. Vydáte se na výlet, vracíte se za tmy a nevíte, kde vaše obydlí je. Zapnete funkci Lead me light a všecko v kapsuli začne blikat. Jednak kapsuli snáz uvidíte, ale třeba tím zaplašíte i medvědy.

Kolik má Ecocapsule senzorů?

Je senzory celá prošpikovaná. Vše, co je měřitelné, musí mít senzor. Na 8,2 metrech čtverečních je jich do dvaceti. 

Kolik stály?

To nemůžeme kvůli smlouvám říct, ale stálo to hodně. Vyjmout cenu senzorů z celé Ecocapsule je těžké. Snad pro lepší představivost můžu alespoň uvést veřejné informace – jen zakladatelé do projektu vložili sto tisíc eur. Dalších 750 tisíc přibylo díky prvnímu investičnímu kolu.

Bylo potřeba být smart? Jak se o to zajímají případní zákazníci?

Určitě, to byl celý účel – být ekologicky udržitelní a zároveň smart. Naše budoucí zákazníky to zajímá. Je to něco, co oceňují. Ve skutečnosti je to u takového typu výrobku automaticky jeho přirozenou součástí. Bez chytrých technologií by kapsule byla ochuzená, protože by jí chyběla uživatelská přívětivost. Celý vývoj Ecocapsule vlastně šel ruku v ruce s technologiemi. Nápad vznikl v roce 2008, ale trvalo velmi dlouho, než se smart technologie dostaly do stádia, že se původní idea dala skutečně zrealizovat. Jejich boom z posledních let nám v tom hodně pomohl.

Katarína Čabaková, co-CEO projektu -

Jak dlouho jste pracovali na podobě aplikace a jejím propojení s chytrými technologiemi?

Od zahájení prací na prototypu – tedy od roku 2015. Na samotné aplikaci pak intenzivně zhruba rok a půl. Nyní můžeme říct, že je hotová, ale samozřejmě ji budeme stále vylepšovat. Plánujeme naslouchat názory našich zákazníků a podle toho, co uslyšíme, upravovat funkcionalitu samotné kapsule i aplikaci. Je třeba možné, že budeme potřebovat měřit něco úplně jiného.  Zároveň musíme pracovat s faktem, že technologie se stále rozvíjejí. Za nedlouho třeba bude stačit jedno tlačítko tam, kde dnes potřebujeme tři. Povím to na příkladu. Teď Ecocapsule měří teplotu uvnitř a venku. Na některých trzích, například zejména v Austrálii, ale bude nutné sledovat i intenzitu slunečního svitu, aby lidé věděli, jakým faktorem se mají chránit. 

Na čem dalším ještě chcete zapracovat?

Nejvíc na externích zdrojích energie, kdy musíme vypilovat soběstačnost. Ecocapsule energeticky soběstačná samozřejmě je, ale plánujeme to ještě navyšovat. Zlepšíme například využití solární energie díky jiným typům panelů. Další typy funkcionalit teď nejsou hlavní prioritou. Zatím vylepšujeme aplikaci a senzory, ale uvidíme, jaké požadavky budou zákazníci vznášet.

 

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama