Aplikace, které vás ochrání před vykradením

Domov chytřetéma 4 min čtení

Sezona dovolených a období „vykrádaček“ domů a bytů k sobě slovy klasiků Šimka a Grossmanna patří jako k velbloudovi hrb. Zlodějům se dá bránit tak, že zůstanete doma, nebo vsadíte na techniku, která byt či dům ohlídá za vás. Díky internetu a chytré technice navíc můžete třeba obývák kontrolovat, i když jste tisíce kilometrů daleko. Stačí k tomu jen chytrý mobil.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Sezona dovolených a období „vykrádaček“ domů a bytů k sobě slovy klasiků Šimka a Grossmanna patří jako k velbloudovi hrb. Zlodějům se dá bránit tak, že zůstanete doma, nebo vsadíte na techniku, která byt či dům ohlídá za vás. Díky internetu a chytré technice navíc můžete třeba obývák kontrolovat, i když jste tisíce kilometrů daleko. Stačí k tomu jen chytrý mobil.

Někdy může stačit i obyčejný mobil

Pokud sázíte na klasiku, asi se spolehnete na klasický alarm. Často s napojením na pult centrální ochrany. To pochopitelně není nic levného. Jednak to představuje značnou investici do techniky, ale i do měsíčního poplatku za připojení na systém. Navíc ne vždy jde takový způsob ochrany použít. Například pokud obýváte pronajatý byt, asi nechcete investovat do instalace zařízení příliš velké částky. My pro vás máme elegantní a inteligentní řešení. Je jím mobilní telefon, ze kterého jde snadno udělat senzor a IP kamera v jednom. Navíc to nestojí víc než cenu telefonu a připojení k internetu.

Související článek

Máte doma internet? A mohla bych ho vidět?

Kdokoli kupuje dům nebo byt, většinou se ptá, jestli je k dispozici voda, elektřina, případně plyn. Tyto informace najdete i v inzerátech realitních kanceláří. Na co už ale obvykle nenarazíte, je sdělení o internetovém připojení. Přitom jeho absence nebo i nedostatečná rychlost může být během krátké doby pěkný průšvih.

Aplikací, které nabízejí, že ochrání váš domov je celá řada. Je možné je využít nejenom ke sledování, zda se k vám někdo nevloupal, ale také k ověření toho, jestli jsou v pohodě děti, které měly přijít v určitou hodinu ze školy, zatímco vy ještě sedíte v práci. Poslouží i pro zjištění, zda se dobře daří méně pohyblivé babičce, nebo jestli čerstvě přivezené štěně nemění interiér bytu v kůlničku na dříví. Je prostě řada důvodů, proč se vyplatí mít možnost se v kteroukoliv dobu podívat do svého domova, jestli je tam všechno v pořádku. A chytré aplikace nám to velmi snadno umožní.

Aplikace zdarma a v češtině

Mezi těmito aplikacemi najdeme i českého zástupce – aplikaci Security Camera (pro Android). Samotná aplikace i její používání nic nestojí. Kromě ní ale ještě potřebujete dva mobily. Zatímco jeden vám bude sloužit jako monitor, druhý zůstane doma a bude fungovat jako kamera s detekcí pohybu. Takových mobilů (kamer) můžete přidat libovolné množství, takže sledovat lze víc místností, ale třeba i zahradu. V případě, že kamera zaznamená nějaký pohyb, začne fotit snímky ve vysokém rozlišení. Možná se to takto nezdá, ale aplikace je vyvinutá tak, aby byla mimořádně odolná vůči falešným poplachům.

Udělejte ze starého mobilu kameru

Lze ale vybírat i z dalších aplikací. Například aplikace Cawice umožní využít starší telefon s Androidem jako kameru. Na stávající i starší telefon si nahrajete aplikaci a následně se na oba telefony přihlásíte pod jedním gmailovým účtem. Poté můžete prvním mobilním telefonem ovládat ten druhý. Jeden z přístrojů tak může streamovat dění v místnosti a pořizovat fotografie, používat je lze i na oboustrannou komunikaci. Aplikace rozeznává známé tváře, umí vidět i v noci a při narušení sledovaného prostoru spustí alarm.

Související článek

Jak neztratit děti z dohledu

Děti jsou náš největší poklad, o který se vlastně pořád bojíme. Mobily a chytré aplikace mohou pomoci tento strach zmírňovat. Je ale potřeba je používat s rozumem.

Podobně funguje třeba aplikace WardenCam, která je také bezplatná a umožňuje využít coby kameru i tablet. Aplikace ukládá data kromě disku mobilu či tabletu rovněž do cloudu, takže se nemůže stát, že se video či obrázky neuloží kvůli nedostatku místa. Také detekuje pohyb a kromě streamu nabízí i odposlouchávání na dálku. Aplikace Alfred Home Security Camera pracuje na podobné bázi. Z mobilu udělá videokameru v místnosti i exteriéru a propojí se s dalším mobilem. V případě potřeby udělá snímky a nahraje i video. V základní, byť dostačující, verzi je zdarma. Placená verze umí například zoomovat.

Chytrý systém pro chytrý domov

Pokud vám použití mobilu přijde nedostačující, jsou tu i zařízení, která jsou pro hlídání prostor speciálně navržená. A stejně jako druhý mobil jsou vždy plně ovladatelná na dálku pomocí mobilního telefonu. Velkou výhodou je, že jsou to zařízení bezdrátová, tudíž se dají snadno instalovat a v případě potřeby po chvíli přemístit zase někam jinam. Systém lze také odkudkoliv pohodlně vypnout nebo se podívat, co se doma děje a podle toho zareagovat. Například systém Yale Smart Living nabízí řešení, díky kterému můžete sedět na pláži a pozorovat, co se děje u vás doma. Systém je složený z centrály, čidel a spínače, který zaznamenává, jestli někdo neotevřel okno či dveře.

Potom už stačí do mobilu nahrát aplikaci, díky které se všechny komponenty propojí a lze je ovládat. Výhodou také je, že jednotlivé prvky systému spolu mohou komunikovat až na dva tisíce metrů, takže je lze využít i ve větších objektech a na rozlehlých pozemcích. Navíc fungují na baterii, a tak se obejdete i bez zdroje elektřiny.

Systém lze doplňovat i o další prvky, jako jsou třeba sirény nebo inteligentní zámky, do kterých se nestrká klíč, ale otvírají se přes telefon, čtečku otisku prstů, kódem či dálkovým ovládáním. Jakmile se dveře zavřou, automaticky se také uzamknou a je na vás, koho pustíte do bytu. A to, i když jste na opačném konci světa. Sympatickou drobností je pak inteligentní dveřní kukátko, které nejenom přenese obraz toho, kdo stojí přede dveřmi, ale umožní i jeho identifikaci a případně nahrávání obrazu a videa z kukátka. Kdy jedete na dovolenou vy?

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama